МАНІПУЛЯЦІЯ СЛОВОМ

«ГУЧНА» МАНІПУЛЯЦІЯ
Один з видів маніпуляції словом - це підвищення голосу, крик на дитину. Я її називаю «гучна маніпуляція».

Що при цьому відбувається?
Коли Ви емоційно кричите на дитину: «Та що ж таке?», «Та ось ти знову!», Дитина бачить розлючену маму. У цей момент вона просто лякається і перестає вас чути. Діти - одноканальні, коли вони перелякані, вони не можуть чути. Дитина не чує, що ви говорите в цей момент. Виховувати криком безглуздо.


Якщо ви хочете донести інформацію, чого робити не варто було, як краще було б йому вчинити, то кричати не треба. Криком Ви знову тиснете на страх. У дитини може сформуватися рефлекс, що якщо вона ще раз так зробить, то знову побачить розлючену маму. Ми не вчимо дитину конструктивно виходити з ситуації, не вчимо бачити завдання, а вчимо тільки почуття провини: дитина запам'ятовує, що вона створила проблему, що вона - причина вашого гніву, неприємної події.
З точки зору виховання - це вкрай неконструктивний спосіб.
У дитини можна виробити тільки умовний рефлекс: не робити те, за що її лають. При цьому вона не буде розуміти, чому це не варто робити, і як це можна виправити, якщо вже вона помилилася. Її психіка залишиться з глибоким почуттям провини, з яким їй доведеться потім в дорослому віці довго розбиратися. Це почуття провини буде постійно виникати на будь-яке підвищення голосу на її адресу, в процесі сварки з ким завгодно. Ми ж живі люди, іноді кричимо просто так, наприклад, тому що втомилися, а дитина в будь-якому конфлікті буде відчувати себе винуватою, навіть коли вже виросте ...

І все-таки це не найгірший вид маніпуляції ...
Оскільки маніпуляція «гучна», діти лякаються і дають швидкий зворотний зв'язок - наприклад, у вигляді заплаканих, переляканих очей. У цей момент мама розуміє, що вона щось робить не так. І чим швидше Ви це усвідомлюєте, тим швидше можна прибрати наслідки ...

«ТИХА» МАНІПУЛЯЦІЯ
Набагато гірше «тиха» маніпуляція - спосіб, коли мами намагаються виховувати дітей, вдаючись до маніпуляції словами: «Якщо будеш вести себе погано, то я не буду тебе любити!», «Ти сьогодні погано одягаєшся, а я таких дітей не люблю!» , «Тебе ніхто любити не буде, грати не буде, якщо ти будеш так чинити ...»

Це - «тихі» маніпуляції, які пов'язують вчинки дитини з її особистістю, коли ви ставите своє ставлення до особистості дитини в залежності від того, які вчинки вона здійснює.

Насправді дитина завжди одна і та ж. І коли добре себе поводить, і коли щось робить не так ... Це одна і та ж людина! Згодні?

Подібні маніпуляції змушують дитину відчувати себе погано. В цьому випадку ви не кричите, не б'єте дитину, але такі страшні для дитини слова западають глибоко в душу.
У дітей до 10 років немає почуття гумору, вони не можуть зрозуміти, що це образний вислів з вашого боку, що ви не насправді його не любите, а це просто приказка, напів жарт. Він приймає це все за чисту монету.

Насправді ви продовжуєте любити дитину, а говорите їй неправду, але ВОНА ВАМ ВІРИТЬ. З часом це дуже сильно впливає на ваші стосунки з нею, особливо в підлітковому віці.

У віці 3 років дитина відокремлює себе від мами, усвідомлює себе, як особистість. У 9 років вона відокремлює себе від сім'ї, усвідомлює, що є сім'я, їх турботи, проблеми, а ще є турботи поза сім'єю.

У 13 років відбувається переоцінка батьківського авторитету, дитина починає з боку дивитися на вчинки батьків, оцінювати їх з позиції «правильно / неправильно».

Ці кризові періоди часто супроводжуються почуттям самотності, відділення від сім'ї, де вона звикла жити, а тепер вона - самостійна особистість.

Це природна стадія становлення особистості людини. Але дитині в цей період непросто, тому часто виникають конфлікти з батьками. І дитина може пригадати вам всі ваші «не люблю». Ні, не з шкідливості! Просто в її підсвідомості закріпилося це в ранньому дитинстві, і тепер вона починає вам говорити: «Мамо, ти мене не любиш!»

Звідки це береться? З раннього дитинства. У дитинстві мама, тато чи хтось інший з нею так спілкувалися, намагалися маніпулювати: «Я тебе люблю, коли ти слухаєш!», «Поїж кашку, інакше не буду тебе любити!»

Так ось цей спосіб маніпуляції найнебезпечніший, бо «наслідки» наступають не відразу, а через багато років. І вже дуже важко все виправити і повернути довіру у Ваші стосунки з дитиною ...

Автор статті - Дарина Федорова

Додати коментар


Захисний код
Оновити